Filmy polityka, lata 2000-2009

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje polityka, lata 2000-2009. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W.

6,1
Kim jest George W. Bush, człowiek który przez osiem lat rządził najpotężniejszym państwem świata? Absolwent prestiżowego uniwersytetu Yale, przez chwile nafciarz z Teksasu, były alkoholik i w końcu nawrócony ewangelik. Stone zadał sobie pytanie: "w jaki sposób ta "czarna owca" powszechnie cenionego rodu Bushów stała się przywódcą Wolnego Świata?". Dlaczego Stone zdecydował się na zrealizowanie tego filmu? "Bush wywarł niesamowity wpływ na świat. Myślę, że ostatecznie pokazujemy Busha w sposób, w jaki go nikt nigdy nie widział" – mówi reżyser. To opowieść o człowieku, który żyjąc przez wiele lat w cieniu ojca, długo walczył ze swoimi osobistymi demonami, a mając 40 lat odnalazł drogę do Boga i dokonał niezwykłego zwrotu w swoim życiu ostatecznie trafiając do Białego Domu.
Film opowiada historię człowieka, który zostaje wplątany w globalną intrygę rosyjskich oligarchów. Jack Ryan (Chris Pine) jest finansistą, pracującym w Moskwie dla oligarchy - Viktora Stazova (Kenneth Branagh). Odkrywa, że jego szef planuje przeprowadzić finansowy atak terrorystyczny na USA i spowodować gospodarczy krach. Jack postawia zapobiec niebezpieczeństwu z narażeniem życia.
Opowieść o więzi między dwiema kobietami i odkupieniu za popełniony przed laty występek rozgrywa się w stosunkowo niedawnych, burzliwych czasach, kiedy mieszkańcy Sudanu Południowego walczyli o regionalną autonomię od rządzącej arabskiej Północy. Po tragicznej śmierci męża młoda Julia i jej synek Daniel lądują na ulicy, aż zostają przygarnięci przez Monę, dobrze sytuowaną byłą piosenkarkę. Służąca i półsierota zostają stopniowo zaakceptowani jako członkowie rodziny, a Mona i Julia stają się nierozłącznymi powiernicami. Nawet szokujące wydarzenie z odległej przeszłości, o którym wie tylko jedna z nich, wydaje się całkowicie zapomniane.


Sebastian - reżyser idealista - i Costa, jego producent, realizują w Boliwii film o przybyciu Kolumba do Ameryki. Pragną ukazać wielkiego odkrywcę w sposób daleki od wyidealizowanej wersji szkolnych podręczników - na ekranie żądni złota Kolumb i jego świta brutalnie rozprawiają się z Indianami. Realizacja filmu idzie wyśmienicie do momentu gdy w okolicy wybucha tzw. "wojna o wodę", wywołana prywatyzacją wodociągów. Szybko okazuje się, że pomimo upływu 500 lat, konkwista trwa nadal. Kiedyś wyzyskiwani przez konkwistadorów, dziś boliwijscy Indianie stają się ofiarami chciwych polityków i międzynarodowych korporacji. Rozpoczyna się podwójna walka rdzennych mieszkańców Boliwii z najeźdźcami z Zachodu - w filmie i w rzeczywistości. Costa i Sebastian staną przed trudną decyzją, czy są gotowi zrobić film za wszelką cenę, nawet kosztem indiańskich współpracowników i własnych ideałów.
Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Mada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji. 5 rozbitych kamer to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
Daniel Pearl jest dziennikarzem Wall Street Journal. Od pewnego czasu zbiera materiały na temat terrorysty Richarda Reida. Wszystkie tropy prowadzą Daniela do Karczi w Pakistanie, gdzie może spotkać się z kimś w sprawie Reida. Daniel już nie wrócił z tego spotkania. Żona Daniela, Mariane postanawia napisać książkę o życiu i śmierci swojego męża...
Akcja toczy się w Afganistanie, zimą 1975 roku. Dwunastoletni Amir, syn bogatego biznesmena z Kabulu, ma własne troski. Desperacko pragnie wygrać doroczne zawody latawców, by udowodnić ojcu, że jest wart jego uwagi i pochwały. On i jego przyjaciel marzą o zwycięstwie. Żaden z chłopców nie potrafi jednak przewidzieć, co zdarzy się tego popołudnia.

Witamy

7,1
Bilal ma 17 lat i jest kurdyjskim chłopakiem z Iraku. Wyrusza w pełną przygód podróż przez Europę. Chciałby dostać się do Anglii i spotkać się z mieszkającą tam ukochaną. Bilal trafia w końcu do Calais, ale jak pokonać 32 kilometry Kanału La Manche, kiedy nie umie się pływać? Chłopak szybko odkrywa, że podróż nie będzie taka łatwa, jak mu się zdawało... Społeczność walczących o przetrwanie nielegalnych imigrantów w Calais pokazano z dużą autentycznością oczami przybyszów, którzy nic nie wiedzieli na temat Francji.

Fair Game

6,7
Stany Zjednoczone po ataku terrorystycznym na World Trade Center w 2001 roku. Agentka CIA, Valerie Plame (Naomi Watts) zajmuje się zbieraniem informacji i dowodów potwierdzających istnienie programu nuklearnego w Iraku. Jej mąż Joe Wilson (Sean Penn) zostaje wysłany do Nigeru, jako że był ambasadorem USA w tym kraju, by dowiedzieć się, czy Irak nie ma w Afryce źródła zaopatrzenia materiałów potrzebnych do skonstruowania broni masowego rażenia. Wbrew uzyskanym przez niego informacjom Stany Zjednoczone atakują Irak - to dopiero początek wielkiego skandalu.
Podczas kampanii wyborczej w 2008 r. mającej na celu reelekcję na drugą kadencję prezydent Stanów Zjednoczonych Walter Emerson (Kevin Pollak) był zmuszony schronić się w barze z przekąskami w Kolorado z powodu burzy śnieżnej. Tam dowiaduje się, że irackie siły zbrojne przywódcy Husajna najechały Kuwejt i dokonały masakry amerykańskich żołnierzy. Następnie stawia ultimatum, prosząc go o wycofanie się, w przeciwnym razie Irak zostanie zaatakowany bronią nuklearną. Irak ripostuje, że posiada także zakupione na czarnym rynku rakiety balistyczne wyposażone w głowice nuklearne i grozi wystrzeleniem ich w kilka krajów na całym świecie.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…