Filmy irlandzka armia republikańska, terroryzm

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje irlandzka armia republikańska, terroryzm. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Jack Ryan (Harrison Ford), były agent CIA, jest wykładowcą historii w wojskowej uczelni. Podczas urlopu w Londynie udaje mu się zapobiec zamachowi na życie ważego urzędnika państwowego, przygotowanemu przez członków IRA. Podczas akcji zabija jednego z terrorystów.

Zdrada

6,6
Gdy nowojorski gliniarz Tom O'Meara (Harrison Ford), przyjmuje do swojego domu Roryego Deveneya (Brad Pitt), nie wie, że daje schronienie niebezpiecznemu i poszukiwanemu terroryście. Zaakceptowany przez rodzinę Toma, Rory odnajduje spokój, jakiego nigdy przedtem nie zaznał. Jednak pewnego dnia znów musi wrócić na drogę terroryzmu, a Tom jest osobą, która musi go złapać... i która da mu jedyną szansę ujścia z życiem.
Oparta na faktach opowieść osadzona w realiach Irlandii lat ’80. 19-letni Marty McGartland nawiązuje współpracę z brytyjskim rządem i nie rozumiejąc do końca konsekwencji swoich działań zostaje jego agentem. Wkrótce uświadamia sobie, że to wcale nie względy polityczne, ale możliwość ocalenia życia innym ludziom jest motorem jego działania. Gdy pewnego dnia rząd wysyła go na najniebezpieczniejszą w jego karierze misję i zostaje zdemaskowany przez IRA, jego życiu zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo. Aby chronić siebie i swoją dopiero co założoną rodzinę, Marty musi uciekać. I po dziś dzień żyje w ukryciu.


Historia rozpoczyna się w 1975 roku. W miejscowości Lurgan 17-letni Alistair Littre, członek UVF (Ochotniczych Oddziałów Ulsteru) morduje 19-letniego katolika, Jima Griffina. Littre, wraz z trzema innymi osobami zamieszanymi w strzelaninę, zostaje aresztowany i skazany. Świadkiem morderstwa Jima był jego 11-letni brat, Joe Griffin. Pięć minut nieba jest zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Film próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak przemoc wpłynęła na życie obu mężczyzn.
Skromny właściciel restauracji próbuje znaleźć w Londynie irlandzkich terrorystów odpowiedzialnych za śmierć jego córki.
W imię ojca to opowieść o Gerrym Conlonie - drobnym złodziejaszku w targanym zamachami bombowymi Belfaście, którego bardziej interesują puby i dobra zabawa, niż walka o niepodległość. Mimo że jest niewinny, zostaje skazany na dożywocie, a wraz z nim jego ojciec.
Akcja filmu dzieje się w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w Irlandii. Bohaterem opowieści jest Patrick "Kitten" Brady, młody chłopak z irlandzkiej prowincji, który ucieka do Londynu gdzie zamierza zrobić karierę w barach dla transwestytów.
Martin Fallon jest zamachowcem z IRA, który specjalizuje się w podkładaniu bomb. Kiedy jednak przez pomyłkę zamiast wysadzić ciężarówki z żołnierzami, wysadza autobus szkolny z dziećmi, postanawia zerwać z tą robotą i wyjechać. IRA jednak chce by został. Jedyną szansą na ucieczkę jest Jack Meeham, gangster, który chce aby w zamian za pomoc Fallon zabił dla niego kogoś. Martin początkowo decyduje się przyjąć zlecenie, ale zostaje zauważony przez katolickiego księdza. Nie chce zabijać niewinnych, ale czy nie jest w sytuacji bez wyjścia?
Harold (Bob Hoskins), prosperujący angielski gangster jest bliski ubicia lukratywnego interesu, kiedy niespodziewanie pojawiają się bomby. Tajemniczy syndykat próbuje wkroczyć do akcji, a Harold pragnie wiedzieć z kim ma do czynienia. Wkrótce wybuchają krwawe zamieszki.
W sierpniu 1998 roku cała Irlandia przygotowywała się do głosowania za pokojem w referendum dotyczącym postanowień porozumienia z Wielkiego Piątku. W tym samym czasie mała grupa dysydenckich członków IRA Tymczasowej (Provisional IRA) przeciwnych procesowi pokojowemu przygotowywała się do zamachu bombowego, którego skutki miały być wystarczająco krwawe i katastrofalne, by poróżnić Londyn i Dublin, spowodować wycofanie się unionistów z procesu pokojowego i ponownie wciągnąć Irlandię Północną w burzliwy konflikt.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…